Almanya’nın Ulm kentinde güneşli bir 18 Ekim günü dünyaya gelen Hande bebek, ailesinin ilk ve tek çocuğudur. Almanya’da “Gastarbeiter” ya da Türkiye’de “Alamancı” olmamak ve iki kültür arasında sıkışıp kalmamak adına ilkokula başlamadan önce ailesiyle beraber Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır. İlkokul 1. Sınıfı İstanbul'da okumuş; eğitimine İlkokul 2. sınıftan lise son sınıfa kadar İzmir ’de devam etmiştir. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Dumlupınar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamış, İngilizce Öğretmenliği eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi Pedagojik Formasyon programıyla almıştır. Ayrıca 2011 yılında Colchester English Study Center’da (Londra) “Teacher Training” eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Okul hayatı boyuncu birçok kulüpte profesyonel olarak basketbol oynamıştır, hala da fena değildir 😊 Öğrencileriyle basketbol oynamak en sevdiği aktivitelerindendir. 2006-2019 yılları arasında DPÜ Özel Başaran Yıldız Eğitim Kurumları’nda İngilizce Öğretmenliği yapmıştır. Bu okulda birbirinden tecrübeli öğretmenlerden usta çırak ilişkisi içinde kitaplardan öğrenilmeyecek bilgiler edinmiş, klasik ve modern öğretim yöntemlerini harmanlamış ve nevi şahsına münhasır bir öğretmen olmuştur. 2019-2020 Eğitim- Öğretim döneminde Kütahya Doğa Koleji’nde İngilizce öğretmeni olarak görev yapmıştır. En çok keyif aldığı şey mezun ettiği öğrencilerin mutlu birer erişkin olmalarını izlemektir. Bir öğretmen olarak, derslerde yaparak-yaşayarak öğretmenin ve öğrenmenin çoklu zekâ türlerine sahip öğrenciler açısından önemini bilerek “gamification - oyunlaştıma” gibi yeni metotları derslere uyarladığından olsa gerek, öğrencileri tarafından sevilir ama yeri geldiğinde 10 kaplan gücünde olabilir kendileri.

Yaklaşık 10 seneden beri- hiç yaşanmamış olması dilenen 2020 yaz dönemi hariç- Londra, New York, Canterbury, Colchester, Chelmsford gibi dil eğitiminde kendini kanıtlamış merkezlerde öğrencilerine grup liderliği yapmıştır. Böylece öğrencilerin çoğunlukla teorik olarak edindikleri dil kazanımlarını gerçek hayatta kullanmalarına fırsat tanımıştır. Ayrıca Erasmus projeleri yazarak ve yürütücülüğü yaparak öğrencilerin yurt dışı deneyimlerine katkı sağlamıştır.

15 yıllık öğretmenlik hayatından edindiği tecrübeler, Hande ŞAHİN’i İngilizce Öğretmeni olarak öğrencilerin sadece yabancı dil becerilerini geliştirmeye değil, sınıf rehber öğretmeni olarak öğrenci davranışlarını, çalışma prensiplerini, hayat felsefelerini anlamaya yöneltmiştir. Geleceğin yetişkinlerine deneme yanılma yöntemleriyle şekil vermektense onlara profesyonel olarak yaklaşmanın daha verimli olacağını bildiğinden, alanında çok başarılı eğitmenlerden ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) onaylı “Öğrenci Koçluğu” ve “NLP Practitioner (Neuro Linguistic Programming)” ve “Hipnotik Dil Kalıpları” eğitimlerini ve diplomalarını almıştır.

“Öğrenciler için ders programı hazırlama” ya da “öğrencilere belli sayıda soru çözdürme” olduğu düşünülen ancak bundan çok daha fazla olan öğrenci koçluğu kavramını bir koç olarak “coachee”leriyle (öğrenci koçluğu alan öğrenci) paylaşmanın gururunu taşımaktadır.