Bir çok insan, eğitim hayatları boyunca İngilizce öğrenir ya da öğrendiğini sanır. Okula gittiğin dönemlerde bu dili öğrenmekten sıkılmış ya da klasik eğitim metotlarına maruz kalmış olabilirsin ve belki de İngilizce’yi gözünde fazlaca büyütmüş olabilirsin. Eğer "Neden İngilizce öğreneyim?" diye düşünüyorsan, bunun için en iyi sebepleri sana hazırladık.

1. İngilizce en yaygın olarak konuşulan dillerden biridir

Peki İngilizce neden bu kadar önemli? Dünyada beş kişiden biri İngilizceyi konuşabiliyor ya da en azından anlayabiliyor. Bu dili kendi ana dili olarak konuşan 400 milyondan fazla insan var. İngilizce, 50'yi aşkın ülkede ya resmi ya da esas olarak konuşulan dillerinden biri. Çince, İspanyolca, Fransızca ve hatta Rusça ve Almancayı ana dilleri olarak konuşan birçok insan olmasına ve bu dillerin önemlerinin geçtiğimiz on yıllık sürede bir hayli artmasına rağmen, insanların dünya çapında tanışması ve beraber çalışmasına olanak sağlayan en küçük ortak payda hala İngilizce.

2. İngilizce senin için değişik kapılar açacak

İngilizce öğrenmek için bir başka önemli neden de çok uluslu bir şirkette işe girme veya yurt dışında çalışma şansının artması. İş dili olarak çalışanların diğer ülkelerdeki meslektaşları ve uluslararası müşterileri ile iletişim halindeyken İngilizce konuşmaları çok önemli. İngilizce konuşmak kariyerini güçlendirebilir, bu yüzden hemen şimdi öğrenmeye başlamanı tavsiye ediyoruz!

3. İngilizce bilmek seni işverenlerin gözünde daha avantajlı hale getirecek

Şunu bir hayal et: Gelecek sefer, İngilizce konuşan bir müşteriye telefon edilmesi gerektiğinde bu konuşmayı gerçekleştirmek için sen gönüllü olacak ve etrafındaki herkesi kendine hayran bırakacaksın. Hali hazırda belirttiğimiz gibi, kariyerin için İngilizce öğrenmek başlı başına çok iyi bir neden. İngilizce konuşurken kendini çok daha rahat hissedeceksin... hatta İngilizceyi ana dili olarak konuşanlarla bile! Bununla da kalmayıp, müdürünün gözüne girecek ve saygısını kazanacaksın.

Terfi almak mı istiyorsun? Veya yeni bir iş mi arıyorsun? Sana bu konuda yardımcı olabiliriz!

Yaptığın bu eklemenin uyarısı müdürüne veya gelecekteki potansiyel işverenlere gidecek ve İngilizce dil becerilerinin ne kadar etkileyici olduğunu kanıtlayacak.

4. İngilizce bilmek dünyanın en iyi üniversitelerine erişim sağlamana olanak sağlar

Nerede okumak istiyorsun? Hiç Harvard, Yale, Princeton ya da Stanford Üniversitesi'ne başvurmayı düşündün mü? Ya da Cambridge veya Oxford gibi saygın İngiliz üniversitelerine? Bu büyük üniversitelere girmek gibi bir isteğin yoksa bile, İngilizce birçok farklı ülkede konuşulduğundan, dünya genelinde İngilizce programlar sunan binlerce okul var. İngilizce konuşuyorsan, senin için pek çok fırsat var.

5. İngilizce, dünyanın bazı en büyük edebiyat eserlerinin dilidir

Hiç büyük İngiliz ve Amerikan yazarların eserlerini orijinal dilinde okumak istedin mi? İngilizce'yi şimdi öğrenmeye başla ve yeni edindiğin dil becerilerini J.K. Rowling'in Harry Potter serisini, James Joyce’dan Ulysses romanını veya en yeni Lee Child polisiye romanları okuyarak değerlendir. Okuduğun her kitap ile İngilizce dil becerilerin geliştikçe, Charles Dickens, Jane Austen veya Henry James gibi ustaların klasik eserlerini asıl yazıldıkları dil olan İngilizce halleri ile okumaya geçebilirsin. Şimdi öğrenmeye başla, çok kısa bir süre içinde rahatlıkla okumaya başladığını sen de göreceksin!

6. İngilizce, popüler kültürden daha fazla şey edinmene yardımcı olur

Hiç kendini çok akılda kalıcı bir melodiyi mırıldanırken yakaladığın ama sözleri bilmediğin için şarkıyı bir türlü tam olarak söyleyemediğin oldu mu? Ya da sözleri kendi kendine uydururken biri tarafından yakalandın mı? 😊

Hiçbir şarkının sözlerine bakıp, aylardır veya yıllardır şarkıyı yanlış kelimeler ile söylediğini fark ettiğin oldu mu? Daha önce hiç en sevdiğin yabancı yazarın çıkan yeni kitabının çevirisini beklemek zorunda kaldın mı? Ya da en beğendiğin televizyon dizisinin berbat dublajından dolayı rahatsızlık duyduğun oldu mu?

İşte tüm bunlar İngilizce öğrenmek için mükemmel bir neden! En sevdiğin yazarın eserlerini orijinal halleri ile okuyabilecek, filmleri ve televizyon dizilerini alt yazı olmadan İngilizce izleyebilecek ve en favori şarkını dinlerken ona rahatlıkla eşlik edebileceksin.

7. İngilizce dil bilgisi aslında gerçekten oldukça basittir

Kelime bilgisi üzerinde çalışmak ve telaffuzu öğrenmek zaman zaman biraz zor olabilir ancak dil bilgisi diğer Avrupa dillerine göre çok daha basittir. İngilizce'de sadece iki cins bulunur, bunlardan biri belirli diğeri ise belirsiz tanımlıktır ve ad durumu da o kadar önemli değildir... İngilizceyi iyi kullanabilir duruma gelmek inanılmaz derecede kolaydır. Sonrası ise sadece kelime bilgini genişletme ve telaffuzunu geliştirme meselesidir.

8. İngilizce bilgiye erişeceğin kapıları açar, ufkunu genişletir

Bunun üzerinde çok fazla düşünmeye gerek yok: İnternet üzerinde mevcut olan içeriğin çoğu İngilizce. Birçok internet sitesi İngilizce olarak oluşturuluyor ve diğer dillere çevriliyor ancak çoğu işletme de çeviri yapmakla uğraşmıyor çünkü pek çok insan zaten İngilizce konuşuyor. Google’ın çevir butonunu aramak yerine paşalar gibi İngilizce makalelere, haberlere, içeriklere ve yorumlara özgürce göz atabildiğini düşünsene. İngilizce bilmek, sana sınırsız bilgiye erişimini sağlayacak!

9. İngilizce hafızanı geliştirir ve beynini meşgul eder

İngilizce öğrenmek için bir diğer, belki de biraz beklenmedik bir sebep de iyi bir hafızaya sahip olmak! İki dilli olmanın (ve hatta sadece başka bir dil üzerinde çalışma sürecinin bile) yaşlandıkça beynini koruyabileceğini ileri süren bazı kanıtlar var. Bazı tür bunamaların teşhisi, sadece bir dil konuşan bunama teşhisli hastalara nazaran, bir dilden fazla bilen kişilerde beş yıl kadar daha geç olmaktadır. Düşünsene işin ucunda Benjamin Button olmak var.

10. İngilizce öğrenmeyi zevkli hale getirebilirsin.

Bu, İngilizce öğrenmek için harika bir neden. Birçok araştırma gösteriyor ki, haftada on saat boyunca bir yabancı dil sınıfında oturmak yerine düzenli olarak belirli zamanlarda azar azar çalışmak çok daha iyi. Seviyene uygun dil kazanımları HND’de. 5. sınıftan üniversite hayatına kadar geniş bir yelpazede, eğlenceli ve gerçekten işini severek ve eğlendirerek yapan eğitmenler eşliğinde derslerin keyfini çıkart. Emin ol burayı çok seveceksin.